Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Akademik Blog Sistemi

Kullanım Klavuzu

27/02/2013

Üniversitemiz Bünyesinde kullanılmakta olan Blog yönetim sistemini daha verimli kullanabilmek için aşağıdaki dökümandan faydalanabilirsiniz

dökümanı indirmek içintıklayınız

            Üniversitemiz personelinin kullanımı için hazırlanan Akademik Blog sistemi sanal ortamda en çok tercih edilen uygulamalardan biri olan wordpress[1] (http://wordpress.org) altyapısı ile hazırlanmış olup,  http://blog.yalova.edu.tr adresinden hizmet vermeye başlamıştır. Akademik blog sisteminden yararlanmak isteyen kullanıcılarımız Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın (Bidb) web sayfasında bulunan Arıza/Talep Takip Sistemi (http://ats.yalova.edu.tr:9080/ATS/ ) aracılığı ile başvuruda bulunabilirler.

             Kullanıcılarımıza açılacak sayfa adres formatı http://blog.yalova.edu.tr/isimsoyisim[2] şeklinde belirlenmiştir. Bu doküman kullanıcılarımızın sistem üzerinde temel düzeyde sayfa hazırlamasına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

1- Sisteme Giriş Yapmak:

            Sisteme giriş yapmak için Bidb'nin size tahsis ettiği adresi (örnek olarak http://blog.yalova.edu.tr/sonkullanici alt blog'u hazırlanmıştır) kullandığınız internet gezginin/tarayıcısının (İnternet Explorer – Mozilla Firefox – Google Chrome – Opera vb..) adres çubuğuna yazınız ve Enter tuşuna basınız. Karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran çıkacaktır (Resim 1) .

 

 

Kullanıcılarımızın blog'larını kolay yönetmeleri için ayrıca ekran görüntüleri oluşturulmuş ve duyuru metnine sıkıştırılmış dosya olarak eklenmiştir. Ekran görüntülerinde yazı, tema, menü, sayfa ve bileşen yönetimi konuları temel düzeyde anlatılmıştır. Detaylı bilgi için dökümanın sonunda bulunan kaynaklar incelenebileceği gibi, internet arama motorları kullanılarak, wordpress blog yönetimi ile ilgili yazı ve video anlatımlardan faydanılabilir.

 2- Blog Kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar şunlardır.

 

  1. Telif Hakları: Kendi adınıza açılan blog'unuz üzerinde yayınlamayı düşündüğünüz içeriklerde kullanılan her türlü öğelerin gerek telif hakları ve gerekse diğer hukuki sonuç doğurabilecek haklarıyla ilgili sorumluluk tamamen blog kullanıcısına aittir.
  2. 5651 sayılı Kanun’un 5.maddesine göre “Yer Sağlayıcı(Üniversite ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı) yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir.” Denmektedir. Buna göre içeriklerin kontrolü blog kullanıcısına aittir.
  3. 5651 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin Üniversitemize verdiği yetkiye dayanarak, yayınlanan içeriğin Kanun’a aykırı olması durumunun tespiti halinde, blog kullanıcısı tarafından yayınlanan içerik idaremiz tarafından tamamen veya kısmen yayından kaldırılabilecektir.

  Detaylı Bilgi Edinmek İsteyen Kullanıcılar

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan Arıza/Talep Takip Sistemi (http://ats.yalova.edu.tr:9080/ATS/ ) aracılığı ile başvuruda bulunabilirler.

  

Kaynaklar:

 

  1. Wordpress giriş : http://www.youtube.com/watch?v=sIzdY32ulaE
  2. İçerik Yönetimi : http://www.youtube.com/watch?v=eIQnqlx7fD8
  3. Başlangıç sayfası (Dashboard) : http://www.youtube.com/watch?v=-t8ynBgub3g

 

 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

2013[1]     Wordpress GPLv2 (veya daha sonrası) lisansına sahiptir. Lisans detayı için Bakınız http://wordpress.org/about/license/

[2]     Web adreslerinde türkçe karakter kullanılmadığından dolayı türkçe karakter dönüşümü uygulanacaktır.

Etiket: Blog Yönetim Sistemi